Køb abonnement
Annonce

Måling: Flertal imod besparelser på udviklingsbistand

Venstre ønsker at hente omkring 2,5 milliarder kroner på udviklingsbistanden.<br>
Venstre ønsker at hente omkring 2,5 milliarder kroner på udviklingsbistanden.
Foto: Colourbox
28. september 2015 kl. 12.29

Så sidder der en lille flok rige i Danmark og glæder sig over nye skattelettelser, mens verdens fattige står med fletningerne i postkassen

Mette Gjerskov (S)
Udviklingsordfører

Man skal ikke glemme, at vi er gået til valg på det her.

Michael Aastrup Jensen (V)
Udviklingsordfører

Når regeringen tirsdag præsenterer sit bud på næste års finanslov, bliver det efter alt at dømme med besparelser for omkring 3,5 milliarder kroner på udviklingsbistanden.

Men spørger man befolkningen, bør finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) måske genoverveje sine prioriteringer.

53 procent svarer nemlig nej til, at Danmark skal skære ned på sin udviklingsbistand. Det viser en meningsmåling, som Norstat har foretaget for Altinget. 34 procent mener omvendt, at der skal skæres.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026