Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Kristine Korsgaard

Måske slutter minksagen ikke, før nogen siger ’jeg’ 

Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
28. marts 2023 kl. 05.15

'Skræmmende’, ’rystende’, ’rablende sindssygt’ og ’useriøst’ blev det kaldt på sociale medier. En chefredaktør kaldte Danmark en bananstat, og en kendt journalist skrev, at Putin ikke kunne have gjort det mere håndfast. 

Det hele blev affødt af fredagens nyhed om, at statsministerens departementschef – det menneskelige symbol på minksagen – alligevel ingen advarsel får for sin rolle i sagen. Også irettesættelsen af Justitsministeriets departementschef Johan Legarth og advarslen til afdelingschef Anne-Mette Lyhne Jensen er nu trukket tilbage, meddelte regeringen. 

Det fik dele af oppositionen, mediefolk og såkaldt almindelige danskere op i det røde felt, for hvordan kan landets tungeste embedsmænd gå fri, når de fik så hård kritik af Minkkommissionen i sommer? 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026