Medie: Ole Birk kendte til PostNords milliardbehov

Et mødereferat fra Transportministeriet viser, at transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) og en række embedsmænd allerede i december 2016 fik besked om PostNords kapitalbehov på 2,7 milliarder kroner. Det skriver Politiken.
Det var derfor ikke korrekt, da ministeren onsdag aften sagde til TV 2, at der på mødet med PostNords ledelse i december ikke blev sat konkrete tal på selskabets økonomiske behov.
”Vi fik lige inden jul besked om, at PostNord måske ville få brug for nogle penge, uden at der blev sat beløb på. Vi havde så et arbejde i gang med at analysere på det budskab. Vi hyrede eksterne rådgivere i januar, og allerede i starten af februar orienterede vi så ordførerne,” sagde Ole Birk Olesen til TV 2 onsdag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt































