Karen Rønde
Anders Krab-JohansenMedier ansætter tidligere MF'er til at sikre rettigheder
De danske mediehuse skruer op for kampen for at indgå aftale med tech-giganterne om betaling for brug af den fri presses indhold.
1. juli tiltræder advokat, forhenværende MF (V) Karen Rønde som administrerende direktør for mediernes forvaltningsorganisation, DPCMO (Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation).
Ansættelsen er udtryk for, at en bred kreds af danske medier står sammen om at sikre, at tech-giganterne indgår aftaler med pressen om brug af indholdet. Det gælder Google, Meta, Microsoft, Apple, Twitter og andre, som bruger indhold fra medierne i deres ydelser, oplyser DPCMO i en pressemeddelelse.
Loven siger, at der skal indgås en aftale med medierne, og det skal den nye direktør sikre.
“Ansættelsen af Karen Rønde er udtryk for, at vi øger presset for at få aftalerne på plads. Hun har den nødvendige indsigt og energi til at lave aftaler på et helt nyt område, hvor modparten har modvilje til at indgå de lovpligtige aftaler,” siger Anders Krab-Johansen, formand for DPCMO, og koncernchef for Berlingske Media.
DPCMO blev etableret sidste sommer efter, at Folketinget gav danske presseudgivere mulighed for at slå sig sammen i en nonprofit-forening og kollektivt forhandle aftaler på plads med tech-selskaberne.
Bag foreningens står 97 procent af alle danske medier, hvorfor listen er lang med public service-medier, nyhedsmedier, magasiner, fagmedier og nye digitale medier.
Advokat Karen Rønde kender foreningen, idet hun arbejdede som konsulent for DPCMO i den indledende fase, før hun tiltrådte en stilling som policy director for Netflix Danmark.
Karen Rønde har tidligere arbejdet som selvstændig advokat og været hos advokatfirmaet Bech-Bruun samt dommer i Rigsretten. Herudover har hun arbejdet for den internationale underholdnings- og broadcastingvirksomhed MTG Sport som head of legal, men har også været vært på DR2’s program Deadline.
”Frie og stærke danske medier er afgørende for vores demokrati. Den fælles og respektfulde samtale – på tværs af generationer og geografi – samt tilliden og tonen mellem mennesker bliver udfordret i disse år af nye forretningsmodeller og globale aktører. Vi vil møde disse med åbent sind i tiltro til, vi kan finde løsninger, hvor de globale tjenester anerkender deres ansvar og bidrager, så udgiverne fortsat kan investere i skabelsen af nyt indhold til glæde for danskerne. Arbejdet er komplekst, men opgaven klar og vigtig og med opbakning fra så mange danske udgivere vil vi lykkes,” siger Karen Rønde i en kommentar til sin nye udfordring.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan










































