Mette Bock flytter orkester-penge fra Sjælland til Vestdanmark

For at kompensere for regeringens samlede besparelser på landsdelsorkestrene bliver der over de næste fire år flyttet 7,8 millioner kroner til landsdelsorkestrene på Fyn og Jylland. Pengene hentes fra landsdelsorkestret Copenhagen Phil – Hele Sjællands Symfoniorkester.
Sådan lyder udmeldingen fra kulturminister Mette Bock (LA), der kalder manøvren for "en hårdt tiltrængt omprioritering".
"Borgere i hovedstadsområdet har en nem adgang til kulturtilbuddene, herunder den klassiske musik. I resten af Danmark er tilgængeligheden ikke så god. Derfor må vi omprioritere," forklarer ministeren i en pressemeddelelse og understreger, at det ikke er for institutionernes skyld, men derimod kulturens og borgernes.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































