Køb abonnement
Annonce

Mette Frederiksen: DF løber altid fra regningen

Foto: Claus Bech/Scanpix
28. juni 2015 kl. 17.03

Hun har længe været kronprinsesse. Nu er hun endelig blevet kronet som partiets nye dronning.

Mette Frederiksen (S) blev søndag eftermiddag valgt til ny formand som Socialdemokraterne. Det skete på en ekstraordinær partikongres, der blev afholdt i Falkoner Salen på Frederiksberg.

Som sin fremmeste socialdemokratiske mærkesag nævnte Mette Frederiksen i sin tiltrædelsestale, at hun vil arbejde for et samfund, hvor alle børn og unge reelt har samme muligheder.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026