
Økonomiudvalget i Middelfart Kommune ønsker, at samarbejdet med kommunaldirektør Willy Feddersen skal ophøre. Det skriver Fyns Amts Avis.
Torsdag 27. januar indstillede Økonomiudvalget til Middelfarts byråd, at de ønsker en anden person i stillingen som kommunaldirektør. Kommunen oplyser ikke yderligere, hvilke årsager der ligger til grund for indstillingen.
"Middelfart Kommune er i stabil drift. Vi har den rigtige organisering, dygtige medarbejdere og en sund økonomi. Det har Willy Feddersen lod og del i," skriver Middelfarts borgmester Johannes Lundsfryd Jensen i pressemeddelelsen og tilføjer:
"Det nye byråd har vedtaget en meget ambitiøs plan for de kommende år med en række vigtige dagsordener om fortsat vækst, udvikling og kvalitet i velfærden, herunder et stærkt samarbejde med virksomheder, foreninger og borgere".
Indtil en endelig afgørelse er blevet truffet i byrådet, er Willy Feddersen fritaget fra tjeneste. Det er endnu ikke fastlagt, hvorvidt byrådet skal tage stilling til beslutningen til det næste byrådsmøde 7. februar eller til et ekstraordinært møde. Indtil da vil teknik- og miljødirektør Thorbjørn Sørensen være fungerende kommunaldirektør.
Willy Feddersen har været kommunaldirektør i Middelfart Kommune siden december 2019. Forinden var han kommunaldirektør i Haderslev Kommune i mere end syv år.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"











































