Mindeord om tidligere konservativ EU-parlamentariker (89)
28. december 2025 kl. 08.47
Christian Rovsing er død i en høj alder, 89 år gammel. Han nåede umådeligt meget i sit lange liv.
Han var civilingeniør i sjæl og sind. Det var den tids foregangsmænd og problemløsere, og han var begge dele. Nu om dage er det nok mere djøf'erne, som har taget den position i samfundet.
IT, kernekraft og rumfart var tre af hans kernekompetencer. Han var den lands- og verdenskendte specialist på alle områder.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Anja Rykind-Eriksen61 årI dag
Forstander, Rødding Højskole
Jesper Balslev71 årI dag
Politisk journalist, Ritzaus Bureau, bestyrelsesmedlem, Folketingets Presseloge
Lisbet Bennike86 årI dag
Fhv. amtsrådsmedlem (S), Vejle (1994-2005), fhv. partiformand, Kolding, fhv. viceforstander og udviklingschef, Kolding Sygehus
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde













































