Mini-rokade: Rosa Lund gør comeback som uddannelsesordfører

Rosa Lund går med dagens mini-rokade i Enhedslisten fra ét til tre ordførerskaber, da hun overtager uddannelsesordførerskabet fra Eva Flyvholm og grundlovsordførerskabet fra Rune Lund og samtidig fortsætter i rollen som retsordfører.
Det oplyser partiet i en pressemeddelelse.
"Jeg er rigtig glad for igen at være uddannelsesordfører. Det er et område, der står mit hjerte nært. Derfor har det også været trist at se, hvordan regeringen igen og igen angriber vores uddannelsessystem med nedskæringer. Et stærkt uddannelsessystem er en vigtig hjørnesten i at skabe mere lighed i samfundet," siger Rosa Lund i forbindelse med dagens rokade.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan







































