Minister vil have turbo på skolereform

Der er nogle steder, hvor det ikke bare halter på ét parameter – det halter på flere parametre.
Ellen Trane Nørby (V)
Undervisningsminister
Undervisningsminister Ellen Trane Nørby (V) har tabt tålmodigheden med de folkeskoler, der endnu halter bagefter med at få implementeret væsentlige elementer af den omstridte folkeskolereform, der trådte i kraft for mere end to år siden.
Skolernes problemer kan medføre øget fravær, dårligere trivsel og skabe frustrationer både blandt lærere, elever og forældre, og nu er det ifølge ministeren "på tide" at sikre fra centralt hold, at alle elever over hele landet får lige muligheder for at opleve en motiverende undervisning med læring på forskellige måder.
Bekymring deles af mange
”Det er ikke kun en bekymring, jeg har. Den deles af mange aktører på området. Vi kan se, at det går rigtig godt på en lang række skoler. Men der er altså også nogle steder, hvor man bare må sige, at man ikke er kommet godt fra start. Der er nogle steder, hvor man stadig ikke har fået organiseret tingene godt nok. Og der er nogle steder, hvor det ikke bare halter på ét parameter – det halter på flere parametre,” siger undervisningsminister Ellen Trane Nørby til Altinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































