Morten Messerschmidt idømmes seks måneders betinget fængsel
Næstformand i Dansk Folkeparti Morten Messerschmidt er blevet idømt seks måneders fængsel. Dommen gøres betinget i to år.
Det betyder, at Messerschmidt ikke behøver at afsone dommen, hvis han ikke begår lovovertrædelser i de næste to år og i øvrigt betaler sagens omkostninger.
Sådan lyder dommen i Retten i Lyngby fredag eftermiddag i straffesagen mod Morten Messerschmidt, som anklagemyndigheden havde krævet idømt en fængselsstraf på mindst seks måneder for fusk med EU-midler og dokumentfalsk.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Altinget.dk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra undefined
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke

















































