Cecilie Weinholt-Ludvigsen
Rane WillerslevNationalmuseet hyrer ny chef for kommunikation
Da Nationalmuseet for nylig åbnede mediehuset Vores Tid, flyttede museet deres kommunikationschef med over til den nye platform, så han kunne blive dets mediechef. Dermed stod Nationalmuseet uden kommunikationschef, og nu er journalisten Cecilie Weinholt-Ludvigsen trådt til.
Det skriver Nationalmuseet i en pressemeddelelse.
"Med et endnu større fokus på at engagere mange flere danskere vil Nationalmuseet hjælpe med at forstå verden omkring os bedre. Kommunikation er en helt central disciplin her, og derfor er jeg glad for, at vi har opprioriteret området – både med skabelsen af vores nye mediehus, Vores Tid, og med ansættelsen af vores nye kommunikationschef," siger Rane Willerslev.
Cecilie Weinholt-Ludvigsen kommer fra en stilling i den internationale miljøorganisation WWF Verdensnaturfonden, hvor hun har arbejdet for at sætte bæredygtighed, klima og natur på den offentlige dagsorden. Nu skal hun i stedet dedikere sit arbejde til at fremme danskernes kultur og historie, og det ser hun i høj grad frem til:
"Jeg tilgår denne opgave med stor respekt og iver. Nationalmuseet samler danskerne nu og i fremtiden – og jeg ser frem til at gøre kulturen og vores historie relevant og tilgængelig for endnu flere danskere og kommende generationer," siger hun.
Nationalmuseet er Danmarks statslige, kulturhistoriske hovedmuseum. Det ligger i Prinsens Palæ i København.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat















































