Ngo med ny rapport: Der mangler ligestilling i ulandsbistanden

Der bliver ikke gjort nok for at fremme lighed mellem kønnene i konflikter og katastrofer. Det er Care Danmarks konklusion i en ny rapport. Rapporten viser blandt andet, at i 2014 var mindre end én procent af al bistand til skrøbelige stater målrettet ligestilling mellem kønnene.
Og det er et problem, lyder det fra Care Danmark.
”Sårbarheden taget i betragtning, er det overraskende få penge, der bliver givet specifikt til det formål. Uligheden mellem behovene, og det der bliver stillet til rådighed, er alt for stor,” siger Rasmus Stuhr Jakobsen generalsekretær i Care Danmark.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"









































