Køb abonnement
Annonce

Nummer 1 i EU: Danmark er digital mester

Danskerne er de bedste i EU til at udnytte de digitale muligheder (Jonas Vandall Ørtvig/Scanpix).
Danskerne er de bedste i EU til at udnytte de digitale muligheder (Jonas Vandall Ørtvig/Scanpix).
3. marts 2017 kl. 12.00

Danskerne er gode til at gå på netbank, shoppe på internettet og modtage digital post fra det offentlige. Så gode, at vi igen i år topper listen som det bedste digitale land i EU.

Den flotte placering glæder erhvervsminister Brian Mikkelsen (K), der peger på, at digitalisering i høj grad er til gavn for danskerne.

”Øget digitalisering kan bane vejen for en mere bæredygtig udvikling og en forbedret livskvalitet for vores borgere. Derfor er det glædeligt, at Danmark er helt i front i Europa inden for digitalisering, som bliver centralt at rykke på de kommende år,” lyder det i en kommentar fra ministeren.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026