Køb abonnement
Annonce

Ny aftale skal sparke elbilsalget i gang

Foto: Henrik Montgomery/TT/Scanpix
18. april 2017 kl. 16.41

Salget af elbiler i Danmark halter, men det skal en ny aftale være med til at rette op på.

Regeringen er sammen med Socialdemokratiet og Radikale blevet enig om at udskyde indfasningen af de almindelige afgifter, indtil der er nyregistreret 5.000 elbiler – dog senest frem til udgangen af 2018.

Skatteminister Karsten Lauritzen (V) glæder sig over den nye aftale, der kan være med til at sætte gang i salget af elbiler.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026