Køb abonnement
Annonce

Ny beløbsgrænse og regelforenkling: Sådan vil regeringen skaffe udenlandsk arbejdskraft

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
3. oktober 2018 kl. 15.01

Et nyt regeringsudspil blev onsdag præsenteret på et pressemøde af udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) samt beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V).

Udspillet skal gøre det nemmere for virksomheder at hente udenlandsk arbejdskraft.

Allerede inden pressemødet har Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og SF blankt afvist at nedsætte beløbsgrænsen, som er en af hovedpunkterne i udspillet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026