Den er dansk og bruger kun viden fra eksperter: Ny chatbot skal tage kampen op med ChatGPT

Er der hold i Putins historieskrivning om Ukraine? Hvordan kan den tyske efterretningstjeneste kalde AfD højreekstremistisk? Og hvordan trækker Folketinget egentlig tæppet væk under en minister?
Snart skal danskerne kunne diskutere den slags spørgsmål med en chatbot – ikke en hvilken som helst, men én, der udelukkende benytter viden skrevet og testet af eksperter.
Bag chatbotten står Lex, Danmarks Nationalleksikon, og Aarhus Universitet, som i første omgang baserer den på 250.000 artikler skrevet af anerkendte fagfolk.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































