Køb abonnement
Annonce
Om  
Anne Louise Haahr Bormann
Jon Fridrik Kjølbro

Ny dansk dommer valgt til Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol

Foto: Pool/Reuters/Ritzau Scanpix
27. januar 2023 kl. 07.52

Anne Louise Haahr Bormann skal de næste ni år være den danske dommer ved Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.

Det skriver Justitsministeriet i en pressemeddelelse.

Hun overtager fra den nuværende danske dommer ved domstolen, Jon Fridrik Kjølbro, der har varetaget posten siden 2014 og de seneste to år desuden har haft rollen som vicepræsident for domstolen.

Den danske dommer bliver valgt af Den Parlamentariske Forsamling ved flertal på baggrund af en liste over tre kandidater, som regeringen i det pågældende medlemsland indstiller. Den danske regering fandt kandidaterne på grundlag af indstilling fra Dommerudnævnelsesrådet.

Anne Louise Haahr Bormann har blandt andet arbejdet som fuldmægtig, konsulent og kontorchef i Justitsministeriet. Fra 2005-2016 var hun landsdommer i Østre Landsret, og de seneste syv år har hun været dommer i Højesteret.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026