Ny task force skal granske reglerne for frivillighed

Flere danskere skal have mulighed for at være frivillige.
Sådan lyder det fra børne- og socialminister Mai Mercado (K) og innovationsminister Sophie Løhde (V). De to ministre vil derfor etablere en ny task force, der skal se på, hvordan man forbedrer frivillighedsområdet.
"Som en del af arbejdet med en ny civilsamfundsstrategi nedsætter vi nu en task force, der skal se området igennem, så vi sikrer, at de frivillige også fremover har gode muligheder for at lave frivilligt arbejde," lyder det fra innovationsminister Sophie Løhde i en pressemeddelelse.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































