Økonomiaftale er på plads: Wammen holdt låget på pengekassen

Efter flere ugers forhandlinger, som er fortsat ind i forlænget spilletid, lykkedes det tirsdag aften KL og regeringen at lande en aftale om næste års kommuneøkonomi.
Med aftalen er kommunerne sikret ekstra midler svarende til de forventede udgiftsstigninger som følge af, at der bliver flere ældre og børn, der har brug for den lokale velfærd.
Men hvor KL var gået til forhandlingerne med en offensiv dagsorden om at få et milliardløft af det såkaldte specialiserede socialområde, så endte aftalen med kun en marginal ekstrabevilling på 150 millioner kroner udover demografien.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































