
Vi er langt fra de dage, hvor medlemskab af den radikale folketingsgruppe var forbundet med en stor sandsynlighed for en ministerpost.
Lidt mere end en måned inde i det nye år er geværilden mellem regeringen og De Radikale stærkt intensiveret. I sidste uge langede Jens Rohde (R) hårdt ud efter boligminister Kaare Dybvad (S), som han beskyldte for manglende politisk kompetence.
Og både ugen før og her i ugen efter har De Radikales politiske leder, Morten Østergaard, angrebet statsminister Mette Frederiksen – for at mane til frygt i befolkningen og for at være visionsløs på landets vegne. Ligesom han i Politiken flirter med muligheden for en dag ikke at bakke en Socialdemokratisk regering op.
Mens det langtfra er nyt, at andre partier er vrede på og trætte af De Radikale, er det en usædvanlig situation, at partiet på én gang er parlamentarisk grundlag og hårdtslående opposition.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker

































