Køb abonnement
Annonce

Ole Sohn stopper som minister

Foto: Julie Lundbek/Altinget.dk
12. oktober 2012 kl. 07.18

Ole Sohn forlader dansk politik.

Det skriver Jyllands-Posten.

"Når der nu skal vælges ny leder, synes jeg, at det er mest fair at sige, at jeg stopper med udgangen af denne valgperiode. Det er et signal til de to kombattanter om, at når de nu skal bygge fremtidens hold op, så giver det god mening at se på, hvem der er med efter næste valg," siger erhvervs- og vækstministeren til avisen og fortsætter:

"Jeg lever i nuet, og så har jeg interesseret mig mere for fremtiden. For det er der, jeg har tænkt mig at tilbringe resten af livet."

Ole Sohn begrunder sin beslutning med ønsket om at have mere tid til sig selv og sin familie. Desuden vil han gerne tilbage til sin virksomhed, Forlaget Sohn, som han måtte trække sig ud af, da han blev minister 3. oktober 2011.

Der har været spekuleret en del i, hvorvidt en ny SF-formand ville lade Ole Sohn fortsætte på posten som erhvervs- og vækstminister.

Såfremt sejren går til Annette Vilhelmsen, skal det hidtil ubeskrevne blad opgraderes med en ministerpost. Da ingen fra det nuværende ministerhold har ønsket Vilhelmsen som formand, anses det for sandsynligt, at hun i så fald vil hive en af sine egne støtter med ind på det nye ministerhold. Ryger der to SF-ministre, vil netop Ole Sohn - og skatteminister Thor Möger Pedersen være i farezonen. 

Nu er den ene post til fri disposition.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026