Ombudsmanden ser på Vallensbæk-sag

Der er tale om alvorlige beskyldninger om magtmisbrug, som kommer fra en centralt placeret person i kommunen, kommunaldirektøren, mod en anden centralt placeret person, borgmesteren. Derfor kan man ikke blot lade det passere uden videre, men er nødt til at prøve at fastslå, hvad der er op og ned i sagen.
Morten Engberg
Kontorchef hos Ombudsmanden
Anklagerne om magtmisbrug og nepotisme mod borgmesteren i Vallensbæk Kommune, Henrik Rasmussen (K), er så alvorlige, at Ombudsmanden vælger at se på sagen.
I første omgang har Ombudsmanden bedt Tilsynsrådet om en redegørelse for, hvad tilsynet agter at gøre ved sagen - samt hvad der er op og ned i sagen.
Det er kommunaldirektøren i Vallensbæk Kommune, Bjarke Steen Johansen, der retter de grove anklager mod sin egen borgmester. Og netop kommunaldirektørens centrale placering i kommunen har fået Ombudsmanden til at rykke, forklarer Morten Engberg, kontorchef hos Ombudsmanden.
"Der er tale om alvorlige beskyldninger om magtmisbrug, som kommer fra en centralt placeret person i kommunen, kommunaldirektøren, mod en anden centralt placeret person, borgmesteren. Derfor kan man ikke blot lade det passere uden videre, men er nødt til at prøve at fastslå, hvad der er op og ned i sagen," siger han til Altinget.dk
I første omgang afventer Ombudsmanden underretningen fra Tilsynsrådet, før man foretager yderligere i sagen.
Tirsdag den 2. oktober om aftenen bliver Økonomiudvalget i Vallensbæk Kommune præsenteret for en undersøgelse af sagen. Kommunens økonomiudvalg har selv bestilt undersøgelsen, der er bistået af tre jurister fra Kommunernes Landsforening.
Onsdag den 3. oktober om morgenen får resten af kommunalbestyrelsen KL-rapporten at se.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan







































