Opposition: Det er et forandret Østerild-forslag

De seneste uger har oppositionen og Dansk Folkeparti ellers set på mulighederne for at placere et testcenter i Stauning ved Ringkøbing Fjord, men torsdag meddelte det lokale byråd imidlertid, at det ikke ønskede testcenteret, fordi 20-30 ejendomme skulle eksproprieres. Den melding afgjorde sagen for Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne og SF.
"Vi mener ikke, at man kan gå i gang med så stort et projekt uden kommunal opbakning," siger Flemming Møller Mortensen (S).
Radikale fastholder, at Stauning er den bedste placering, og valgte derfor at forlade forhandlingerne. De øvrige partier har erklæret, at de ønsker et testcenter, og at den eneste mulige placering nu er Østerild. I de næste dage skal aftalen forhandles færdig, men Dansk Folkepartis miljøordfører, Jørn Dohrmann, er ikke i tvivl om, at det ender med en aftale.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt
































