Køb abonnement
Annonce

Overblik: Regeringen og KL indgår aftale om modtagelse af ukrainske flygtninge

Her ses ukrainske flygtninge, der ankommer til Fyn. Regeringen og KL vil med ny aftale gøre det hurtigere og lettere for ukrainere at komme ud i det danske samfund.
Her ses ukrainske flygtninge, der ankommer til Fyn. Regeringen og KL vil med ny aftale gøre det hurtigere og lettere for ukrainere at komme ud i det danske samfund.Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix
12. marts 2022 kl. 08.30

Regeringen og Kommunernes Landsforening (KL) har besluttet, at der er behov for nye initiativer til at understøtte modtagelsen og integrationen af ukrainske flygtninge.

Det skriver Udlændinge- og Integrationsministeriet i en pressemeddelelse.

Aftalen kommer, efter at et flertal i Folketinget i sidste uge blev enige om at lave en særlov, der hurtigt kan hjælpe ukrainske flygtninge ud på arbejdsmarkedet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026