Køb abonnement
Annonce

Overenskomst på plads: Politikadetter kan begynde arbejdet

Politikadetter på deres første dag under uddannelsen.
Politikadetter på deres første dag under uddannelsen.Foto: /ritzau/Tobias Nicolai
22. september 2017 kl. 11.57

Vi er nu enige om, at politikadetterne har ret til at strejke som andre overenskomstansatte, samtidig med at de i tilfælde af en arbejdskonflikt kan løse opgaver af væsentlig betydning for Danmarks sikkerhed.

Sophie Løhde (V)
Innovationsminister

Den omdiskuterede forhandling mellem Politiforbundet og Moderniseringsstyrelsen er overstået, og parterne er blevet enige om en overenskomst, skriver Finansministeriet i en pressemeddelelse.

Det betyder, at politikadetterne kan begynde deres arbejde, der blandt andet består i bevogtning af den danske grænse.

”Jeg er meget tilfreds med, at vi nu har en overenskomst for politikadetterne. Nu hvor aftalen er i hus, kan politikadetterne trække i arbejdstøjet og være med til at løse de vigtige opgaver, som de er uddannet til,” siger innovationsminister Sophie Løhde (V).

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026