Pædagoger skal fylde mere i folkeskolen

Folkeskolerne skal have lov til at bruge pædagoger i undervisningen i 1.-3. klasse og i de såkaldte aktivitetstimer på alle klassetrin, foreslår regeringen i sit nye folkeskoleudspil.Det her bliver en vindersag for både børn, lærere og pædagoger.
Pernille Vigsø Bagge (SF)
Børne- og undervisningsordfører
Og pædagogerne er klar til opgaven.
"Vi kan noget andet end lærerne. Vi kan sikre, at alle børn bliver inddraget i fællesskabet og trives, og at ingen bliver mobbet. Lærerne har de didaktiske kompetencer, og vi kan ikke undervise på samme måde, som de kan, men vi kan biddrage med de ting, vi som pædagoger har lært," siger Henning Pedersen, der er formand for BUPL, Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund.
Regeringen vil forlænge skoledagene, hvilket betyder, at der bliver mindre tid til skolefritidsordningerne, hvor der arbejder mange pædagoger. Derfor mener Henning Pedersen også, at det er nødvendigt at hive flere pædagoger ind på skolerne, hvis det ikke skal ende med øget pædagog-arbejdsløshed.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































