Pape erkender: Ikke alle betjente får Europol på mobilen

Det giver anledning til misforståelse, når man siger ’den enkelte betjent’. Hvad skal man lægge i det? Nogle vil sige, at det må gælde alle betjente. Og det kan jeg godt forstå, men det var ikke meningen
Søren Pape Poulsen (K)
Justitsminister
Dansk politi får ikke adgang til den nye Europol-app, der lanceres til oktober.
Men det gør den menige politimand i landene med fuldgyldigt medlemskab af politisamarbejdet heller ikke. Det erkendte justitsminister Søren Pape Poulsen (K) under dagens samråd i retsudvalget:
”Det har aldrig været meningen. De betjente, der skal have adgang, er dem, som de enkelte lande mener skal have adgang til søgesystemet, fordi det er relevant for deres arbejde," sagde ministeren.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"









































