Pape på vej med ny paragraf for indbrud

21. februar 2017 kl. 12.20
Fakta
Færre indbrud
- Antallet af indbrudsanmeldelser i privat beboelse har siden 2011 været faldende og var i 2016 på det laveste niveau i perioden 2007-2016
- I 2016 er der på landsplan registreret ca. 31.900 indbrud i privat beboelse.
- Der har på landsplan i 2016 været et fald i antallet af indbrud på 3,9 % i forhold til 2015. Det bemærkes, at faldet er forekommet i Vestdanmark, og faldet dækker således over regionale forskelle i udviklingen på indbrudsområdet.
Kilde: Rigspolitiet
Indbrud er noget andet og ofte langt værre end tyveri, og skal behandles derefter ved landets domstole.
Det mener justitsminister Søren Pape Poulsen (K), der netop har lanceret et nyt udspil imod indbrud i folks private hjem.
Med den nugældende lovgivning behandles indbrud ud fra straffelovens paragraffer om tyveri. Men det harmonerer slet ikke med grovheden ved et indbrud, mener justitsministeren.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































