Partier anklager regeringen for at føre blokpolitik ved forhandlingsbordet: "Det er ren strategi"

Når SVM-regeringen igen og igen hylder de brede politiske aftaler, stemmer det ikke altid overens med det, der foregår i ministrenes forhandlingslokaler.
Det mener Enhedslisten og Alternativet, der begge oplever at blive holdt ude af vigtige aftaler og forhandlinger grundet blokpolitiske interesser internt i regeringen.
Nogle gange bliver de smidt ud undervejs i forhandlinger, andre gange modtager de slet ikke en invitation. Og det er et demokratisk problem, mener de to røde oppositionspartier.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































