Køb abonnement
Annonce

People's Press udskyder Qvortrups biografi om Henrik Sass på ubestemt tid

Henrik Sass har været sygemeldt fra Folketinget siden 10. juni.
Henrik Sass har været sygemeldt fra Folketinget siden 10. juni.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
5. august 2019 kl. 18.20

Følgere af dansk politik, der havde glædet sig til at læse journalisterne Henrik Qvortrup og Thomas Foghts kommende bog om S-profilen Henrik Sass, må væbne sig med tålmodighed.

Bogen er nemlig blevet udskudt på ubestemt tid, oplyser de to forfattere og deres forlag People’s Press.

"Situationen i forhold til Henrik Sass er en anden, end da vi meddelte, at vi ville skrive bogen. Dengang havde han en central post i Socialdemokratiet. Det har han ikke længere,” siger Henrik Qvortrup.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026