Køb abonnement
Annonce

Peter Skaarup: Bandekriminalitet har førsteprioritet

Foto: /ritzau/Ernst Van Norde
9. august 2017 kl. 08.00

Peter Skaarup er ikke i tvivl, hvis man spørger ham, hvad sommerens vigtigste emne har været. Flygtningekrisen ved Middelhavet er stadig noget, der optager gruppeformanden.

”Hvis man kigger ned over, hvad der er sket over sommeren, er det, der er forgået omkring middelhavet, det, der springer i øjnene på mig. Som vi også har set tidligere, bliver der sejlet tusindvis af migranter fra Nordafrika til Europa med de forfærdelige skæbner, som det indebærer, hvor nogle drukner og andre akkurat kommer frem,” siger Peter Skaarup.

Situationen omkring Middelhavet er, ifølge gruppeformanden, relevant for Danmark.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026