Politikerne dominerer sundhedsdebatten

Nick Hækkerup har formået at sætte nogle positive dagsordener. Allerede i sine første dage som minister markerede han sig på nogle store sager. Han er muligvis den mest aktive sundhedsminister, vi nogensinde har haft. Det er overraskende, at en minister har kunne tiltrække sig så meget positiv opmærksomhed.
Kristian Lund
Adm. direktør i Lund Kommunikation
1 Nick Hækkerup (1.370 omtaler) Sundhedsminister (S)
Det er politikere, politikere og politikere, som sidder på mediernes sundheds-dagsorden. Det viser en ny undersøgelse foretaget af medieanalysefirmaet Retriever.
Undersøgelsen viser, at folketings- og regionspolitikere får langt størstedelen af medieomtalen på sundhedsområdet. Således er otte af de ti mest omtalte personer i positive og neutrale historier i sundhedsdebatten politikere. Sundhedsminister Nick Hækkerup (S) topper listen suverænt med 1.370 omtaler på fire måneder i de undersøgte medier.
Hækkerup har sat dagsordenen
Tidligere chefredaktør på Dagens Medicin og sundhedspolitisk kommentator Kristian Lund mener, at Nick Hækkerup i sine bare fire måneder som sundhedsminister har været ualmindeligt dygtig til at sætte dagsordenen i sundhedsdebatten:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly















































