Private på spring for at aflaste politiet

Private vagtværn vil i fremtiden komme til at bevogte gerningssteder og store begivenheder såsom Folkemødet på Bornholm, lave paskontrol i lufthavnen og stå for den automatiske trafikkontrol.
I hvert fald hvis det står til branchen selv. Derfor er vagtværnenes forening, SikkerhedsBranchen, for tiden igang med en mindre charmeoffensiv over for de politikere, der netop nu forhandler om Politiets fremtid.
“Vi står og mangler betjente lige nu og her. Det problem kan vi løse ved at gå ind og løse en række af politiets opgaver – tilmed billigere end politiet selv kan – hvilket samlet set kan frigøre omkring 1.000 betjente. Det er win-win,” siger Kasper Skov-Mikkelsen, direktør for SikkerhedsBranchen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































