Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Erik Holstein

Professorbank til krisepolitikken

De danske politikere har et stort medansvar for, at krisen ramte Danmark ekstra hårdt, og at den varer så længe. Det mener professor Jørgen Goul Andersen, der i næste uge udgiver bogen "Krisens navn".
De danske politikere har et stort medansvar for, at krisen ramte Danmark ekstra hårdt, og at den varer så længe. Det mener professor Jørgen Goul Andersen, der i næste uge udgiver bogen "Krisens navn". Foto: Bogforlaget Frydenlund
30. maj 2013 kl. 10.41

Foto:
<img align="left" src="@nyimg=6536@" />

Ikke alene er "den nødvendige politik" smertefuld. Den kan vise sig at være unødvendig, ja ligefrem skadelig for Danmark.

Det er det rå budskab fra professor Jørgen Goul Andersen, der i den sin nye bog "Krisens navn" sætter fede spørgsmålstegn ved de økonomiske dogmer, der er fremherskende i det danske folketing. For selvom der i disse dage markeres økonomisk "kant" mellem regering og opposition, er realiteten, at Thorning-Vestager-regeringen stadig bygger videre på hjørnestenene i Løkkes økonomiske politik.

Jørgen Goul Andersen retter et frontalangreb på den kriseforståelse, der ikke alene dominerer det politiske liv, men også størstedelen af de danske medier. Han gør det systematisk, forskningsbaseret og belæsset med et væld af statistik. Det er en kritik, der ikke bare lader sig feje af vejen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026