
Michael Christensen (LA) går på orlov fra 1. juni, og Louise Svenstrup (LA) indtræder som rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse i perioden.
Det skriver Aarhus Kommune i en pressemeddelelse til Altinget.
“Der er kun et sted, hvor forandringerne sker hurtigere end de gør på social- og beskæftigelsesområdet lige nu, og det er i et lille barns udvikling,” siger Michael Christensen der i efteråret blev far til en lille dreng.
I orlovsperioden overtager byrådsmedlem Louise Svenstrup posten som rådmand. Hun indtræder dermed midlertidigt i spidsen for området og skal blandt andet varetage arbejdet med beskæftigelsesområdet og igangværende reform- og omstillingsopgaver.
Michael Christensen vender tilbage igen 16. august.
Ved kommunalvalget i november fik Michael Christensen 1.390 stemmer. Louise Svenstrup fik 837 stemmer.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan












































