Radikale åbner op for kortere skoledage

Hvis idéen om den åbne skole skal blive til virkelighed alle steder, så er der brug for mere fleksibilitet til den enkelte skole.
Morten Østergaard (R)
Politisk leder
Radikales leder Morten Østergaard ser gerne, at flere skoler tager undervisningen ud af klasselokalerne og i stedet bruger tid i lokalsamfundene.
"Vi vil øge fleksibiliteten lokalt ved at sige, at man gerne må omlægge den understøttende undervisning til to-lærer-timer, hvis det sker for at skabe den varierede og åbne skoledag," siger han.
Og de eventuelle konsekvenser af den prioritering er Morten Østergaard klar til at tage.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































