Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Jakob Nielsen

Radikale truer Mette Frederiksen – og det er dårligt nyt for Løkke

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
7. januar 2022 kl. 11.45

Sofie Carsten Nielsen har åbnet året i dansk politik med en melding om, at Radikale under ingen omstændigheder vil støtte en ny S-regering, hvis den ikke består af flere partier end Socialdemokratiet. Allerhelst så hun, at der bliver dannet en regering hen over midten, lyder det fra den radikale leder i et interview med Politiken. 

Løkke må i disse timer sidde og overveje, om han skal melde den radikale leder til politiet for tyveri af hans eneste politiske mærkesag.

Jakob Nielsen
Chefredaktør

Budskabet har udløst påtaget forbløffelse og forargelse hos Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten, der alle beskylder Radikale for at være ude på at få nogle ministerposter.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026