Regeringen skaber usikkerhed om jordskattelettelser
Det er endnu uvist, om VK-regeringens omdebatterede jordskattelettelser til de danske landmænd vil blive rullet tilbage af den nye regering.Det er for tidligt at lægge sig fast på, hvad der skal ændres og hvordan.
Thor Möger Pedersen
Skatteminister (SF)
Det står klart, efter regeringen i sidste uge fremlagde sine ændringer til finansloven for 2012.
For få måneder siden rasede de tre nuværende regeringspartier ellers mod VK-regeringens skattelettelser til landmændene. Målet var dengang, at skattelettelserne skulle rulles tilbage, når Helle Thorning-Schmidt (S) havde sat sig til rette på statsministertaburetten.
Men da finansminister Bjarne Corydon (S) i torsdags fremlagde regeringens ændringsforslag, stod der intet om jordskattelettelserne i hans talepapirer. Og i en mail til Altinget.dk skriver skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), at det endnu er for tidligt at sige, om en tilbagerulning af jordskattelettelserne overhovedet vil blive en del af den skattereform, der bliver skudt i gang i løbet af foråret 2012.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































