Regeringens hasteindkøb til Forsvaret er blevet meget dyrere end lovet

Regeringens hasteindkøb af pansrede mandskabsvogne og mobile broer til Forsvaret er blevet markant dyrere end ventet. Det viser en kortlægning, som Altinget har lavet.
Af den fremgår det, at et indkøb af mobile broer således er blevet 90 procent dyrere, end Forsvarets indkøbere først havde regnet med. Og et stort indkøb af 129 pansrede mandskabsvogne er også gået langt over budget.
Fortrolige aktstykker og pressemeddelelser med meget sparsomme oplysninger gør det ellers svært for offentligheden at følge med i, hvordan de i alt 120 milliarder kroner i den såkaldte accelerationsfond bliver forvaltet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

































