Regeringens økologi-mål mangler millioner

Det er en god start, men det er cirka halvdelen af, hvad vi mener, skal sættes af til området, hvis man skal nå målsætningen inden 2020.
Paul Holmbeck
Direktør i Økologisk Landsforening
Fødevareminister Mette Gjerskov (S) præsenterede onsdag den 2. november regeringens nye økologipolitiske udspil, "En ny stærk økologipolitik - på vej mod en grøn omstilling".
Målet er at forøge andelen af økologi i det danske landbrug og hos de danske og udenlandske forbrugere, og Mette Gjerskov lægger bl.a. op til, at det offentlige skal gå i front i forhold til udviklingen og at økologistøtten skal anvendes mere effektivt.
Udspillet gælder for 2012 og 2013, og fødevareministeren har i alt afsat 72 mio. kr. til tre, konkrete områder:
Omkring 10 mio. kr. afsættes om året til uddannelse, information og projektstyring i forbindelse med den økologiske omlægning af de offentlige køkkener. Der er i forvejen afsat 10 mio. kr. til området, så det samlede beløb bliver nu på 20 mio. kr. årligt.
Omkring 17 mio. kr. afsættes om året til investeringen i nye teknologier på økologiske bedrifter. Investeringsstøtten er på i dag på 24 mio. kr., og den samlede støtte stiger derfor til 40 mio. kr..
Omkring 10 mio. afsættes om året til at sætte gang i den økologiske eksportstrategi.
Regeringens mål om at alle offentlige køkkener skal være økologiske i 2020 bliver umuligt at nå, hvis ikke der bliver afsat dobbelt så mange penge til indsatsen.
Det er meldingen fra Økologisk Landsforening og Københavns Madhus, der dagligt leverer tusindvis af økologiske måltider til københavnske skoleelever, børnehavebørn og plejehjemsbeboere.
I fødevareministeriets nyeste økologipolitiske udspil, "En ny stærk økologipolitik - på vej mod en grøn omstilling", er regeringens klare målsætning, at alle offentlige køkkener i Danmark skal servere mindst 60 procent økologisk mad i 2020.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke














































