Regionsrådet i Region Nordjylland har på et ekstraordinært møde mandag 2. februar godkendt ansættelsen af Svend Særkjær som ny regionsdirektør. Det oplyser Region Nordjylland i en pressemeddelelse.
"Svend Særkjær er en meget stærk profil med stor strategisk og politisk erfaring inden for især sundhedsområdet. Vi er sikre på, at han på den baggrund vil være i stand til kunne præge regionens udvikling og sikre, at vi som region når de vigtige politiske mål om høj kvalitet og effektivitet til gavn for de nordjyske borgere," siger regionsrådsformand Ulla Astman i en pressemeddelelse.
Svend Særkjær har i de seneste 11 år været ansat i sundhedsministeriet i forskellige lederstillinger, heraf de seneste seks år som afdelingschef lige under departementschefen. Han er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet og har desuden en Master i International Relations fra Australian National University.
Stillingen som regionsdirektør blev ledig, da Per Christiansen før årsskiftet skiftede til et job som direktør for Rigshospitalet.
Direktør Dorte Stigaard er konstitueret i stillingen indtil den 9. marts, hvor Svend Særkjær tiltræder.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær


















































