Køb abonnement
Annonce

Rigspolitiet advarer mod hurtige busser

Foto: Colourbox
26. marts 2013 kl. 09.00

Vi gør det under de skærpede hensyn, der er nødvendige. Vi sikrer individuelle godkendelser af busserne under syn og har særlig opmærksomhed på de tilladelser, der skal gives til den enkelte bus.

Morten Bødskov (S)
Justitsminister

Regeringens forslag om at lade busserne køre 100 km/t på motorvejen kan øge risikoen for uheld.

Sådan lyder advarslen fra Rigspolitiet i et høringssvar til regeringens lovforslag (læs høringssvaret i linkboks). Folketinget førstebehandlede tirsdag forslaget, der gør det muligt for såkaldte tempo-100 busser, som lever op til specifikke sikkerhedskrav, at køre 100 km/t på motorveje fra 1. juli i år mod 80 km/t i dag.

Argumentet fra regeringen – der bliver støttet af en nærmest jublende blå blok – er på den ene side, at busserne er blevet mere sikre, og at busser og chauffører skal leve op til særlige sikkerhedskrav, og på den anden side, at stort set alle andre EU-lande har hævet hastigheden for busser på motorveje til et tilsvarende niveau.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026