Ringe tiltro til regeringens jobpræmie

Det er vist kun de mennesker, der fodrer Finansministeriets regnemaskiner, som tror på, at denne jobpræmie vil få flere i arbejde.
Finn Sørensen (EL)
Socialordfører
Jobpræmien er for kontanthjælpsmodtagere, der den 29. februar 2012 modtog kontanthjælp, og som det seneste år har været ledige i 329 ud af 365 kalenderdage.
Jobpræmien udgør 4 pct. af den månedlige indkomst. Præmien kan dog højst udgøre 600 kr. pr. måned. Og jobpræmien er skattefri.
Ordningen vurderes at koste cirka 95 mio. kr. over to år i perioden 1. juni 2012 til 31. maj 2014
Målgruppen for forslaget er på cirka 81.200 personer, og det forventes, at der gennemsnitligt vil blive udbetalt jobpræmie på 500 kr. pr. person til 7.600 personer på månedsbasis.
Regeringens lovforslag er en del af finanslovsaftalen med Enhedslisten og er derfor sikret flertal på forhånd. Men hverken blandt aktørerne på området eller hos Enhedslisten tror man på, at det vil få flere i arbejde.
Det er ellers selve formålet med jobpræmien. I fremsættelsen af lovforslaget skriver beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S):
"Det er afgørende for regeringen at styrke erhvervsdeltagelsen og reducere risikoen for langvarig ledighed blandt kontanthjælpsmodtagere."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?







































