Køb abonnement
Annonce

Riskær dropper nyudnævnt folketingskandidat efter to dage

Klaus Riskær Pedersen er med sit parti af samme navn næsten klar til folketingsvalget, efter han har fået 20.109 underskrifter i hus.
Klaus Riskær Pedersen er med sit parti af samme navn næsten klar til folketingsvalget, efter han har fået 20.109 underskrifter i hus.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
22. februar 2019 kl. 10.30

I mandags havde Klaus Riskær Pedersen samlet nok underskrifter ind til at opstille partiet af samme navn.

Tirsdag præsenterede han sine mærkesager og offentliggjorde flere andre kandidater fra partiet. Men allerede nu er den ene af de kandidater valgt fra. Det skriver DR

Christina Asklund kommer alligevel ikke til at stå på stemmesedlerne i Nordsjællands Storkreds ved det kommende valg. Klaus Riskær har nemlig meddelt Christina Asklund, at hun ikke længere er kandidat.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026