Rød blok puster nyt liv i roadpricing-debat

Projektet blev stoppet, fordi den daværende regering faldt i 2010. Det blev enden på det roadpricing-projekt i Holland, som vi arbejdede på. For den nye regering havde ingen hensigter om at gå videre med det.
Lucas Osterholt
Koordinator
Lucas Osterholt
Var koordinator i det rådgivende udvalg "Paying differently for the use of roads". Udvalget blev nedsat af det hollandske transportministerium i 2005, hvor formålet var at hjælpe med at indføre et GPS-baseret roadpricing-system i Holland.
Hans opgave var blandt andet at assistere udvalgets formand og sikre enighed blandt de 17 medlemmer om, hvad der skulle skrives af anbefalinger til regeringen.
Udvalget medlemmer var repræsenteret på højeste niveau, hvor blandt andet udenlandsk og indenlandsk industri var involveret. Formanden var Poul Nouwen, der var præsident i Dutch ANWB, hvilket svarer til FDM i Danmark.
Mens SF er frustreret over at have truffet beslutning om at udsætte det danske roadpricing projekt på et forkert grundlag, så vil de Radikale have det skrinlagte projekt genoptaget. Sådan lyder det, efter nye oplysninger peger på, at det var politiske og ikke tekniske problemer, der lå bag nedbruddet i Holland.
Så det er bare med at komme igang, mener Radikale.
"Det er meget interessant, at det nu viser sig, at det blev lukket ned i Holland, fordi det fra politisk hånd var uønsket. Det var altså ikke på grund af, at det ikke virkede, så det argument kan man ikke bruge længere," siger Radikales trafikordfører, Andreas Steenberg.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































