Rosenkrantz-Theil vil fordele støtte til organisationer på en ny måde. Men hun kan ikke love, hvornår det sker

Siden satspuljens nedlæggelse har der været et stort ønske om at gøre finansieringen af en række sociale organisationers tilværelse og indsatser mere stabil.
Men også i år er forhandlingerne om fordelingen af de 947 millioner kroner i SSA-reserven foregået på samme måde som de seneste år, lød det fra social- og boligminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S).
SVM-regeringen har bebudet, at den vil sætte gang i arbejdet med at udvikle en ny model, der skal sikre organisationerne en mere stabil grundfinansiering. Men det er ikke sikkert, at arbejdet er på plads, inden forhandlingerne om SSA-reserven påbegyndes næste gang.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































