S blokerer for Løkkes test-tanker

Lars Løkke Rasmussen er i gang med at smadre den danske folkeskole. Og hvis hans tanker når forligskredsen, kan jeg med klar stemme sige, at vi vil blokere for det.
Christine Antorini
Socialdemokraternes uddannelsesordfører
Hvis statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil have landets folkeskoler til at offentliggøre resultaterne af de nationale test, så kommer det ikke længere end til ide-stadiet.
Socialdemokraterne sidder med i forliget om de nationale test, og ifølge uddannelsesordfører Christine Antorini vil partiet under ingen omstændigheder gå med til at offentliggøre resultaterne.
"At offentliggøre resultaterne er vildledning og ikke vejledning. Testene måler på et meget spalt spekter af elevernes færdigheder og vil derfor give et meget skævt billede af skolerne. Desuden ved vi allerede fra England, at de er stoppet med at rangordne skolerne offentligt, fordi forældrene på de dårligste skoler flygter. På den måde er Lars Løkke Rasmussen i gang med at smadre den danske folkeskole. Og han bryder med de helt grundlæggende principper i skolen, og hvis hans tanker når forligskredsen, kan jeg med klar stemme sige, at vi vil blokere for det," siger Christine Antorini.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































