Køb abonnement
Annonce

Sådan gik det til, da fire af Støjbergs kandidater kom med på holdet: “Der gik få minutter, og så var vi på bølgelængde”

Inger Støjberg annoncerede sit parti Danmarksdemokraterne 23. juni på Hvidsten Kro i Spentrup. En lille måned senere præsenterede hun de første 30 folketingskandidater. Altinget har talt med fire af dem.<br><br>
Inger Støjberg annoncerede sit parti Danmarksdemokraterne 23. juni på Hvidsten Kro i Spentrup. En lille måned senere præsenterede hun de første 30 folketingskandidater. Altinget har talt med fire af dem.

Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
27. august 2022 kl. 00.10

Der var Coca Cola Zero i glassene og høj sol, da Betina Kastbjerg, der arbejder som projektleder i køkkenfirmaet Kvik, tog imod Inger Støjberg i sin have i Herning. 

Med sig havde den tidligere udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg labradoren Ludvig. 

Colaen var netop blevet hældt i glassene, da de begyndte at tale politik. De viste sig hurtigt, at de begge var enige om, at det skal kunne betale sig at arbejde, og at overførselsindkomsterne ikke må være for høje. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026