Samuelsen: Markedet har brug for hjælp til at løse klimakrisen

Enhedslistens plan er jo et bluffnummer
Anders Samuelsen
Formand for Liberal Alliance
Der skal satses markant på forskning i nye klimaløsninger og fremme af eksisterende grønne teknologier som vindmøller og solceller.
1. Danmark skal etablere en klimaforskningsfond på 3,7 mia. kr. hvert år
2. Nedsættelse af el-afgiften og el-varme-afgiften på 4,8 mia. kr.
3. Afskaffelse af registreringsafgiften på grønne biler
4. Forhøjelse af pulje til energieffektiviseringer og energirenoveringer
5. Vedtagelse af ny klimalov.
I alt er den samlede udgift årligt på 8,5 milliarder kroner. Det er et samlet beløb på 85 milliarder kroner frem mod 2030.
Sådan lyder de grundlæggende linjer i partiets nye klimaplan, som blev præsenteret op til weekendens landsmøde.
Helt konkret foreslår Liberal Alliance at afsætte 0,2 procent af BNP til en klimaforskningsfond svarende til 3,7 milliarder kroner per år. Det er ifølge Liberal Alliance en seksdobling af det nuværende beløb.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"









































